Cykl menstruacyjny to szereg procesów zachodzących w ciele kobiety, który ma na celu przygotować układ rozrodczy do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Zmiany, które wówczas występują, dotyczą nie tylko układu rozrodczego, ale całego organizmu. Podczas miesiączki wiele kobiet skarży się na problemy z trawieniem. Dowiedz się, z czego to wynika.
Wpływ kobiecych hormonów na zaburzenia trawienne
Za przebieg cyklu menstruacyjnego odpowiadają dwa hormony: estrogeny i progesteron.
Estrogeny od pierwszego dnia miesiączki aż do owulacji stopniowo zwiększają swoje stężenie. Jeśli nie dojdzie do ciąży, to ich poziom spada. Niski poziom estrogenów koreluje ze zwiększeniem motoryki jelit, co prowadzi do pogorszonego trawienia i do biegunek. Wahania w poziomie estrogenów powiązuje się również z przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi, czyli zaburzeniami nastroju i zachowania towarzyszącymi cyklowi miesiączkowemu. Ich elementem nierzadko jest zwiększenie apetytu i częste podjadanie niezdrowych produktów gazotwórczych i ciężkostrawnych. [1]
Poziom progesteronu wzrasta w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego, po owulacji. Wpływa on na pracę mięśni gładkich przewodu pokarmowego, prowadząc do ich rozluźnienia. Praca jelit ulega spowolnieniu, cząstki pokarmowe są przesuwane i trawione z wydłużeniem. U niektórych kobiet może to prowadzić do zaparć w czasie miesiączki. Zaleganie pokarmu w jelitach zwiększa ich kontakt z bakteriami jelitowymi, które podejmują procesy fermentacyjne i wytwarzają gazy. [2], [3]
Inne przyczyny zaburzeń trawiennych podczas okresu
W trakcie miesiączki u niektórych kobiet może dojść do nasilenia objawów chorób jelit, z którymi przewlekle się zmagają. Mowa tu przede wszystkim o chorobach zapalnych jelit i zespole jelita drażliwego. Okres zaostrzenia tych schorzeń dodatkowo pogarsza trawienie.
Dolegliwości spowodowane miesiączką odbijają się na samopoczuciu, pogarszając je. Spada wówczas chęć do podejmowania aktywności fizycznej oraz zwiększa się ryzyko podjadania niezdrowych przekąsek.
Sposoby na problemy z trawieniem podczas okresu
Zaburzenie pracy jelit w trakcie menstruacji może znacznie pogorszyć jakość życia na kilka dni w miesiącu. Możesz walczyć z tymi objawami, stosując leki z apteki. Sięgnij po preparat na wzdęcia zawierający symetykon, który może pomóc w szybkim pozbyciu się gazów. Żółcio- i wiatropędne działanie wykazują preparaty na bazie ziół zawierające w swoim składzie miętę pieprzową. Możesz wypróbować także naparu z kopru włoskiego czy rumianku. Na zaparcia i biegunki mogą pomóc odpowiednio leki przeczyszczające i przeciwbiegunkowe. [4]
Podczas miesiączki staraj się utrzymać zdrową dietę. Nie podjadaj między posiłkami. Pamiętaj o wypijaniu minimum 2 litrów wody dziennie, bo wspiera to pracę jelit.
Na trawienie pokarmów może pomóc aktywność fizyczna. Nie musisz się przemęczać – już spacer, joga czy pójście na basen mogą wprawić Twoje jelita w ruch i uregulować trawienie.
Zaburzenia w trawieniu pokarmów są częstym problemem, z którym muszą mierzyć się kobiety. Zachowaj czujność – duże nasilenie problemów z przemianą pokarmów podczas miesiączki może świadczyć o poważniejszym problemie. Każdą niepokojącą Cię dolegliwość zgłoś lekarzowi.
Bibliografia
[1] „Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD)”, Cleveland Clinic. Dostęp: 4 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9132-premenstrual-dysphoric-disorder-pmdd
[2] M. ALQUDAH, O. AL-SHBOUL, A. AL-DWAIRI, D. G. AL-U’DAT, i A. ALQUDAH, „Progesterone Inhibitory Role on Gastrointestinal Motility”, Physiol Res, t. 71, nr 2, s. 193–198, mar. 2022, doi: 10.33549/physiolres.934824.
[3] A. Coquoz, D. Regli, i P. Stute, „Impact of progesterone on the gastrointestinal tract: a comprehensive literature review”, Climacteric, t. 25, nr 4, s. 337–361, sie. 2022, doi: 10.1080/13697137.2022.2033203.
[4] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.