Jak walczyć z alergią na kurz w przestrzeniach publicznych?

jakwalczyczalergianakurzwprzestrzeniachpublicznych
Hay fever, allergic rhinitis, rhino conjunctivitis, allergies

Osoby zmagające się z alergią na roztocza kurzu domowego z czasem niemal do perfekcji przystosowują środowisko domowe do walki z uczuleniem. Dzięki temu mogą odpoczywać w domu, nie martwiąc się dokuczliwymi objawami. Prawdziwą udręką bywa przebywanie w przestrzeniach publicznych, w których dbałość o czystość jest dużo niższa. Co robić, by zminimalizować objawy alergii na kurz w przestrzeniach publicznych?

Czy przebywanie poza domem nasila objawy alergii na kurz?

Roztocza kurzu domowego odpowiedzialne za wywoływania objawów alergicznych u osób nadwrażliwych na ich alergeny rozwijają się wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Stąd duże narażenie na kontakt z alergenem daje przebywanie w niewietrzonych i rzadko sprzątanych pomieszczeniach. Mogłoby się wydawać, że przebywanie na zewnątrz zmniejsza kontakt z alergenem. Niestety nie zawsze jest to prawdą.

Alergicy mogą odnieść korzyść ze spędzania czasu w otwartych przestrzeniach, zwłaszcza morskich i górskich. Tyczy się to zwykle jedynie ciepłych miesięcy wiosennych, kiedy to domy już nie są ogrzewane i nie rozpoczęły się jeszcze żniwa. Zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi, pyłem budowlanym, pyłem z pól i łąk oraz dymem z kominów może drażnić drogi oddechowe i nasilać objawy alergii.

Pod pojęciem przestrzeni publicznej kryją się również miejsca takie jak urzędy, szpitale i sklepy oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Nieodpowiednie i rzadkie czyszczenie znajdujących się tam powierzchni oraz obecność dywanów, zasłon i tapicerowanych mebli sprzyja rozwojowi roztoczy. Zagrożenie stanowi także klimatyzacja i systemy ogrzewania.

Alergia na kurz a przestrzeń publiczna – co robić?

Ograniczanie objawów alergii na roztocza kurzu domowego podczas przebywania w miejscach publicznych jest trudne, ale możliwe. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • Ogranicz przebywanie w miejscach, które są rzadko lub niedokładnie sprzątane i mogą być siedliskiem roztoczy. Spędzaj jak najmniej czasu w urzędach, bibliotekach i sklepach.
  • Noś maski z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air – filtr o wysokiej skuteczności w pochłanianiu cząsteczek stałych z powietrza). Dzięki nim ograniczysz wdychanie drobnych cząsteczek takich jak kurz, pyłki roślin i pył z zanieczyszczeń powietrza.
  • W komunikacji miejskiej nie siadaj na zakurzonych fotelach. Żeby uniknąć kontaktu z kurzem, czasem lepiej jest odbyć podróż na stojąco.
  • Unikaj przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych.
  • Często myj ręce, noś przy sobie chusteczki lub płyn do dezynfekcji. [1], [2]

Objawy alergii na kurz w przestrzeni publicznej – jak z nimi walczyć?

Każdy alergik powinien mieć ustalony plan leczenia – postępowanie przewlekłe oraz farmakoterapię w okresach nasilenia objawów. W skład terapii wchodzą zazwyczaj doustny lek przeciwalergiczny (najczęściej lek przeciwhistaminowy II generacji) i donosowy glikokortykosteroid. Dawkowanie leków oraz czas ich przyjmowania (przez cały rok lub sezonowo) ustala lekarz. Niekiedy leczenie przeciwalergiczne jest rozszerzane o inne leki doustne lub o odczulanie.

Żeby zmniejszyć kontakt organizmu z alergenami znajdującymi się w przestrzeni publicznej, a co za tym idzie, ograniczyć nasilenie objawów, po powrocie do domu warto zmienić ubranie i wziąć prysznic, a spojówki i jamę nosową przepłukać wodą morską. [3]

Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego każdego dnia zmagają się z alergenami wywołującym u nich przykre objawy. Niezależnie od tego, czy większość dnia spędzasz w domu, czy w przestrzeni publicznej, możesz chronić się przed nadmiernym narażeniem na kurz. Korzystaj z tego.

Bibliografia

[1]       J. M. Wilson i T. A. E. Platts-Mills, „Home Environmental Interventions for House Dust Mite”, The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, t. 6, nr 1, s. 1–7, sty. 2018, doi: 10.1016/j.jaip.2017.10.003.

[2]       O. Oğuz, F. Manole, N. Bayar Muluk, i C. Cingi, „Facial mask for prevention of allergic rhinitis symptoms”, Front Allergy, t. 4, s. 1265394, grudz. 2023, doi: 10.3389/falgy.2023.1265394.

[3]       P. Aggarwal i S. Senthilkumaran, „Dust Mite Allergy”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 1 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560718/