Rana pooperacyjna zawsze wymaga odpowiedniej pielęgnacji – ma to znaczenie nie tylko dla przyspieszenia jej gojenia, ale również dla uniknięcia potencjalnych powikłań. Choć dochodzi do nich stosunkowo rzadko, warto mieć świadomość, jakie działania – bądź ich brak – może doprowadzić do powstania zakażenia czy rozejścia się rany, czyli najpowszechniejszych powikłań. W artykule podpowiemy również, o jakie artykuły warto uzupełnić domową apteczkę.
Pielęgnacja rany i zakładanie opatrunku
W pierwszych dniach po operacji ogromne znaczenie ma jakość i poprawność wykonanego opatrunku. Od razu po zabiegu zostanie on założony przez pracowników służby zdrowia, natomiast po około 48 godzinach powinien zostać wymieniony. Najczęściej pacjent musi dokonać tego samodzielnie, dlatego warto wcześniej zapoznać się z polecanymi akcesoriami do opatrunków oraz właściwym postępowaniem. Dobór opatrunku powinien być uzależniony od tego, czy rana jest czysta i dobrze się goi. Jeśli tak, z powodzeniem możemy zastosować wyłącznie jałowy gazik i przylepiec do mocowania opatrunków, na przykład Omnifix E.
Jeżeli mamy do czynienia z raną sączącą się, powinniśmy postawić na opatrunki wysokochłonne. Dobrze sprawdzą się wówczas opatrunki hydrożelowe bądź hydrokoloidowe, które oprócz pochłaniania wysięku zapewniają ranie optymalne warunki gojenia. Przystępując do opatrywania rany, w pierwszej kolejności należy umyć ręce – następnie oczyszczamy ranę i jej okolice wodą z mydłem (hipoalergicznym i bezzapachowym) i dezynfekujemy wspomniany obszar płynem antyseptycznym. Na suchą skórę nakładamy opatrunek, a następnie zabezpieczamy go za pomocą przylepca Omnifix E i ponownie myjemy ręce. Warto podkreślić, że wspomniany plaster ma właściwości oddychające, nie wywołuje podrażnień, a jednocześnie może zostać zastosowany również na zaokrąglonych częściach ciała, wykazując się dużą elastycznością i trwałością.
O czym należy pamiętać, aby odpowiednio zadbać o ranę po operacji?
Rana, w zależności od jej umiejscowienia, rodzaju i wielkości, będzie wymagała zmiany w niektórych codziennych nawykach. Mowa tu, chociażby o rezygnacji z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica, aby uniknąć namaczania rany. W niektórych przypadkach lekarze zalecają również zapobieganie jej kontaktowi z wodą przez określony czas. Wówczas warto sięgnąć po specjalne opatrunki wodoodporne.
W okresie gojenia się rany warto ponadto sięgać po luźniejsze ubrania, żeby ograniczyć jej obcieranie i uciskanie. Ważne, by nasza garderoba na ten czas była wykonana z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze środka antyseptycznego do rodzaju i wielkości rany, a także etapu gojenia. Jeżeli rana dobrze się goi, najczęściej po kilku dniach można zrezygnować z noszenia opatrunku – kontakt z powietrzem przyspieszy zrastanie się tkanek.
Jak dbać o ranę po zdjęciu szwów?
Pacjent wypuszczony ze szpitala otrzymuje wypis, w którym powinna zostać zawarta data zgłoszenia się na zdjęcie szwów, co najczęściej ma miejsce po około tygodniu od zabiegu. Mimo to przez pierwsze tygodnie po operacji należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także noszenia ciężkich rzeczy. Z drugiej strony szkodliwe jest również pozostawanie przez dłuższy czas w bezruchu, dlatego – o ile to możliwe i zalecane przez lekarza – warto postawić na lekką aktywność ruchową w postaci spaceru.
Niedługo po usunięciu szwów można rozpocząć proces mobilizacji tkanek poprzez masaż, a także stosować środki nawilżające i wygładzające blizny. Warto ponadto wspomnieć, że obecnie w wielu przypadkach możliwa jest rezygnacja z tradycyjnych szwów i stawia się na szwy samorozpuszczalne. Więcej na ich temat można przeczytać w tym artykule – https://www.strefawolnegoczytania.pl/jak-dzialaja-szwy-samorozpuszczalne/.
Przy odpowiedniej pielęgnacji rana pooperacyjna powinna zagoić się po około 8 tygodniach, choć proces ten w niektórych przypadkach może się wydłużyć. Pamiętajmy, że zdjęcie szwów nie oznacza zagojenia się rany, a proces regeneracji skóry może trwać nawet rok, mimo że po kilku tygodniach nie będzie już sprawiał dyskomfortu.