Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest narządem męskiego układu moczowo-płciowego. Choroby prostaty dotykają zwykle mężczyzn w średnim wieku i bez wątpienia mają wpływ na życie intymne. Jaki związek ze zdrowiem seksualnym mężczyzn ma gruczoł krokowy? Jak choroby prostaty wpływają na współżycie? Sprawdź!
Prostata – jakie pełni funkcje?
Zbyt rzadko mówi się o tym, jaką rolę odgrywa gruczoł krokowy i jakie ma to znaczenie dla zdrowia mężczyzn. A to dzięki niej testosteron może być przekształcany do swojej biologicznie aktywnej formy, czyli do dihydrotestosteronu, ponieważ znajduje się tu odpowiedzialny za ten proces enzym. Uważa się, że ten hormon płciowy odpowiada m.in. za popęd seksualny (libido) oraz cechy płci męskiej takie jak np. niski głos i męski typ owłosienia ciała. Wpływa również na gęstość kości i budowę mięśni szkieletowych.
Prostata odpowiada za produkcję płynu nasiennego, czyli wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia i stanowi około 20-30% jego objętości. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania plemników w ejakulacie.
W prostacie znajdują się drobne mięśnie, które aktywizują się niezależnie od woli. Jedne z nich kurczą się podczas mikcji i zamykają przewody nasienne po to, żeby do pęcherzyków nasiennych nie dostał się mocz. Inne mięśnie aktywizują się podczas ejakulacji i wraz z mięśniem zwieraczem pęcherza zapobiega przedostawaniu się nasienia do pęcherza. [1]
Choroby prostaty – jak wpływają na seks?
Schorzenia gruczołu krokowego pozostawiają duże piętno na życiu intymnym mężczyzn.
- Mężczyźni z łagodnym przerostem gruczołu krokowego mogą skarżyć się na zaburzenia erekcji i obniżone libido. Leki z grupy 5-alfa-reduktazy, choć zmniejszają nasilenie objawów z dolnych dróg moczowych, mogą nasilać zaburzenia funkcji seksualnych.
- Rak prostaty z często z opóźnieniem daje jakiekolwiek objawy. Chirurgiczne leczenie nowotworu może wiązać się z wystąpieniem zaburzeń erekcji i zmianami w odczuwaniu orgazmu. Farmakoterapia może negatywnie wpływać na libido.
- Zapalenie prostaty, zwłaszcza przewlekłe, związane jest ze stale występującym bólem/dyskomfortem okolicy krocza i miednicy mniejszej. Mężczyźni często skarżą się na bolesną ejakulację, więc unikają stosunków. [2], [3], [4]
Choroby prostaty a życie intymne – aspekt psychologiczny
Wszystkie schorzenia prostaty, zwłaszcza jeśli są objawowe, mogą powodować nie tylko dyskomfort fizyczny, ale również psychiczny. Przewlekłe chorowanie jest często kwestią wstydliwą dla mężczyzn i stanowi źródło stresu, obniżenia nastroju i lęku. Wszystko to może obniżać libido i prowadzić do zaburzeń erekcji i ejakulacji.
Z obawy przed rozczarowaniem partnera/partnerki mężczyźni czasem wycofują się z życia seksualnego. Wzbraniają się przed szczerą rozmową wyjaśniającą naturę ich dolegliwości i samopoczucie, co może doprowadzać do oddalania się od siebie w związku.
Zdrowa prostata to dobre życie intymne
Szybkie wykrywanie i leczenie prostaty, jeśli są ku temu wskazania, może pomóc w zahamowaniu lub zatrzymaniu postępowania nieprzyjemnych dolegliwości. Zapalenie prostaty powinno być leczone antybiotykiem. Do leczenia raka prostaty dedykowane jest głównie leczenie chirurgiczne. Leczenie łagodnego przerostu prostaty można rozpocząć od stosowania leków ziołowych, np. wyciągu z palmy sabałowej.
Pamiętaj o codziennych prozdrowotnych nawykach, które mogą wspomóc zdrowie gruczołu krokowego. Dobrze zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz rezygnacja z używek – wszystko to może chronić przed postępowaniem chorób prostaty i pomóc zachować satysfakcjonujące życie seksualne.
Bibliografia
[1] „How does the prostate work?”, w InformedHealth.org [Internet], Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), 2016.
[2] „Benign Prostatic Hyperplasia and Male Lower Urinary Tract Symptoms: Epidemiology and Risk Factors | Current Bladder Dysfunction Reports”. Dostęp: 4 listopad 2024. [Online]. Dostępne na: https://link.springer.com/article/10.1007/s11884-019-00566-z
[3] „Adverse effects of androgen deprivation therapy and strategies to mitigate them – PubMed”. Dostęp: 4 listopad 2024. [Online]. Dostępne na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25097095/
[4] G. Magistro, F. M. E. Wagenlehner, M. Grabe, W. Weidner, C. G. Stief, i J. C. Nickel, „Contemporary Management of Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome”, European Urology, t. 69, nr 2, s. 286–297, luty 2016, doi: 10.1016/j.eururo.2015.08.061.